Dawno, dawno temu za siedmioma lasami, za siedmioma górami za krainą mrozem i wódką płynącą a dokładnie w Chinach tak około V w p.n.e 🙂 powstały pierwsze wzmianki o latawcach. Nic w tym dziwnego bo tylko tam był już znany papier i jedwab, materiały na tyle lekkie i mocne, że można było przy ich pomocy budować latawce.
Najczęściej używano latawców do zabawy, jako ozdób przy różnych uroczystościach ale także na wojnie. Chińczycy używali wielkich latawców z gwizdkami do straszenia wrogów. Jest nawet taka chińska stara legenda mówiąca o tym, że generał Han Xin w czasie walki wypuścił latawiec, który poruszając się na wietrze wydawał przeraźliwe dźwięki a spłoszony wróg uciekł z pola bitwy.

 

W Chinach jest też przesąd o tym, że odcięty latawiec odlatujący w nieznane zabiera ze sobą wszystkie troski, zmartwienia i niepowodzenia osoby, która go uwolniła.
Melanezyjczycy używali latawców do połowów ryb. Wypuszczali latawiec nad morze a do niego przywiązywali linkę z haczykiem.
Do europy latawiec trafił trzysta lat później a pierwsze wzmianki z 200r p.n.e. wspominają o rzymskim latawcu DRACO. W Europie latawce zazwyczaj miały kształt głowy smoka i też służyły jako postrach na wroga. Niejaki Benjamin Franklin (pewnie o nim słyszałeś) puszczał latawiec w czasie burzy. Świadomy porażenia prądem elektrycznym trzymał drucik na którym uwiązany był latawiec przez bibułę (dzisiaj to jest śmieszne). W ten sposób próbował złapać piorun w butelkę i zbadać go.
27 stycznia 1894 roku Anglik B. Baden – Powell zbudował pierwszy udany latawiec zdolny unieść człowieka i wykonał na nim kilka lotów. Przed I wojną światową niektóre armie europejskie wzbogaciły swój arsenał o takie właśnie konstrukcje, których używano do obserwowania poczynań wroga na polu bitwy.
Od roku 1900 latawce przeważnie służyły do badań meteorologicznych.
Dziś latawce płaskie i skrzynkowe służą przede wszystkim do zabawy a konstrukcje o skomplikowanej budowie, do których powstania nierzadko przykłąda się wielu specjalistów i godziny pracy przy komputerze służą jako siła pociągowa dla wózków, nart, sań, łodzi, desek pływających i śnieżnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here