Jeżeli tu zajrzałeś(łaś) to z pewnością nurtuje Cię to pytanie.
Na początku jak z każdym nowym sportem, czy zakupem ubrania pojawia się problem: czy to będzie dla mnie dobre? Jak to kupić, żeby było dobre?
O ile z ciuchami nie ma problemu żeby je przymierzyć o tyle z latawcem można już mieć nie lada kłopot. Najlepiej by było gdybyś miał możliwość spotkać się z dystrybutorem i zapytać co i jak, pomacać, spróbować pokierować itp itd. Można też zapisać się do szkółki a tam instruktorzy pomogą Ci zapoznać się z budową latawca, nauczą jak się nim posługiwać żeby nie zrobić sobie i komuś krzywdy. Po takim kursie w zasadzie każdy powinien wiedzieć czego mu potrzeba ale…

… Skoro tu zajrzałeś, w porządku postaram sie przybliżyć zasady jakimi powinieneś się kierować.

Musisz się zastanowić do czego chcesz wykorzystywać latawiec.

Jeżeli ma to być tylko zabawka i nie chcesz traktować latawca jako siły pociągowej a tylko pobawić się nim na plaży i ewentualnie lekko posiłować przy silniejszym wietrze to zastanów się nad małymi rozmiarami w okolicach 1-2m2.

Jeżeli jednak taka zabawa przerodzi się w pasję, to na pewno zamarzy Ci się większy i mocniejszy latawiec. I tu dopiero zaczynają się lekkie komplikacje, ale spokojnie wszystko się zaraz wyjaśni i dobór latawca nie powinien sprawić kłopotu.

W zasadzie wszystko rozbija się o Twoją wagę i o prędkość wiatru wiejącą w okolicy, w której najczęściej będziesz używać latawca.
Z wagą pewnie nie ma problemu, bo przypuszczam, że mniej więcej wiesz ile ważysz. Drugi czynnik jest chyba ważniejszy, bo to od niego zależy rozmiar latawca dla Ciebie.

Aby sprawdzić jakie wiatry najczęściej wieją w Twojej okolicy trzeba się troszkę pomęczyć w internecie i poszukać stron z takimi danymi, albo wykonać kilkudniowe obserwacje. O ile te pierwsze dane powinny być rzetelne o tyle te drugie na 100% będą zafałszowane. Błędy te będą wynikały z tego, że wiatry w różnych porach roku są różne i aby uchwycić prawidłową średnią trzeba by kilku lat a to przecież za długo i za żmudna to robota. Z resztą są ludzie, którym ktoś płaci za takie obserwacje a efekt ich pracy jest udostępniany w różnych serwisach pogodowych. Tak więc radzę skorzystać z linków i nie bawić się w meteorologa a wziąć się za oszczędzanie na latawiec. Ale najważniejsze jest żeby wiedzieć z czym będziemy mieli do czynienia i kupić latawiec najbardziej uniwersalny i pasujący do warunków, w których będzie najczęściej używany. Wystarczy tylko zapoznać się po łebkach ze skalą Beauforta i z tabelą zakresów wiatrowych latawców.

Dla przykładu podam dobór latawca dla osoby o wadze w okolicach 80kg.

Wagę już znamy, a teraz przeznaczenie. Załóżmy, że zabawa na plaży już mi się znudziła i teraz mam ochotę poużywać sobie latawca jako napędu dla wózka buggy lub dla deski snowboardowej. Poznając specyfikę wiatru w mojej okolicy ustalam, że średnio wietrzne dni obsługuje wiatr 4-6m/s czyli 3-4 w skali boforta.
Patrzę sobie w tabelę zakresów wiatrowych (na samym dole podana jest optymalana waga użytkownika np 80-120kg dla latawca 6m2pro)i widzę, że dla osoby o mojej wadze najlepszy będzie latawiec 3,4, 5, 6m2.

Teraz patrzę na kolory pudełeczek w tabeli i znając moje umiejętności mogę sobie wybrać rozmiar latawca odpowiadający moim umiejętnościom. Zakładając, że jestem nowicjuszem i dopiero się uczę, a nie jestem samobójcą wybiorę rozmiar 3m2 pro.
Jeżeli już czuję się pewnie i wiem czego mogę spodziewać się po latawcu i po nagłych porywach wiatru to wybiorę rozmiar 4m2 pro lub 5m2 pro. A jak mam zapędy samobójcze a do tego wiem czym grozi upadek z wysokości ale mimo tego nie straszny mi ten sport to wybiorę 6m2 pro.

Oczywiście to tylko przykład.
Ogólnie przyjmuje się, że najlepiej jest się najpierw nauczyć co i jak a dopiero później stawiać pierwsze kroki z dużymi latawcami.
Powód jest tylko jeden, no może dwa:

mały latawiec jest mniej niebezpieczny
mały latawiec mało kosztuje
O ile koszty dla niektórych są mało istotne o tyle punkt pierwszy chyba dla każdego będzie znaczyć bardzo dużo. Wystarczy powiedzieć, że latawiec 2-3m2 potrafi podnieść i przemieścić osobę ważącą około 100kg na kilkanaście metrów przy silnym wietrze.
Najlepiej będzie zobaczyć na filmie co potrafi latawiec.
Upadek z wysokości kilku-kilkunastu metrów z prędkością 40-60km/h nie jest niczym przyjemnym jeśli się tego nie spodziewa a tym bardziej jeśli się tego nie ćwiczyło. Zawsze bawiąc się latawcem trzeba uważać na to co dzieje się dookoła nas. Czasami zabawa tak nas zaabsorbuje, że niezauważymy zbliżającej się „ciężkiej chmury” za naszymi plecami , a taka chmurka może zrobić małe zamieszanie i wiatr z 4-5m/s zrobi się nagle 10-15 a w porywach do 25m/s. Czym to grozi nie będe pisał, odniosę się tylko do Twojej bujnej wyobraźni.

Jak wybrać sprzęt do kitesurfingu po przeczytaniu tej strony powinieneś już z grubsza wiedzieć, a o zagrożeniach poczytasz sobie gdzie indziej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here