Prać czy nie prać? Oto jest pytanie…
No właśnie, prać czy nie?

Na pewno NIE prać! Pranie latawca do kitesurfingu nie wyjdzie mu na zdrowie a to z tej prostej przyczyny, że latawiec jest impregnowany. Wszystkie nawet najsłabsze detergenty są śmiertelną trucizną dla impregnatu. Owszem wyprać można i latawiec nawet ładniej będzie wyglądać (chyba), będzie bielszy ale nic poza tym.
Zepsujemy jego własności lotne i w jednej chwili postarzymy latawiec o kilkadziesiąt godzin lotu. Tak, tak impregnat podczas używania latawca też się zużywa. Właśnie dlatego nowe latawce lepiej trzymają wiatr niż stare.

…to latawiec kite ma być brudny?

Nie. Latawiec można czyścić ale w granicach rozsądku. Na pewno zakurzony piachem latawiec można wytrzepać z kurzu a w domu przemyć go zimną wodą, bez żadnych dodatków. Nie radzę też trzeć powierzchni skrzydła jakimś zmywakiem, szczotką itp przyrządami. Wszystkie takie zabiegi niszczą impregnat. Jeżeli np. latawiec wpadł Ci w błoto logiczne jest, że będzie wyglądał jak … brudny latwiec 🙂 Takie zanieczyszczenia bez trudu usuniesz samą wodą. Plamy z trawy? No tego raczej nie proponuję usuwać. Takie plamy trudno usunąć jest proszkiem do prania a co dopiero samą wodą. To samo dotyczy sadzy zebranych ze śniegu. Niestety atmosferę zatruwamy i nawet śnieg mimo, że wydaje sie biały to w rzeczywistości jest na nim mnustwo brudu. Najczęściej są to właśnie sadze. Tego brudu nie usuniesz bez detergentów a i z nimi graniczy to z cudem.

Co więc czynić?

Pozostaje więc dbać o sprzęt i używać go z głową. Wiadomo, że tarcie krawędzią latawca po trawie pobrudzi go a przy okazji może się rozedrzeć o jakiś wystający z ziemii przedmiot, więc należało by unikać takich akcji.
Jak umorusasz latawiec piachem , błotem czy ziemią to warto by go było umyć ZIMNĄ WODĄ bez dodatków a potem koniecznie WYSUSZYĆ. Zapleśniały latawiec to nie jest to czego spodziewasz się po wyjęciu go z plecaka po tym jak wcześniej używałeś go na śniegu bądź na deszczu i zapomniałeś wysuszyć. Tylko jeszcze co to znaczy umorusasz? Jak bawisz się w słoneczny dzień na suchym piachu to po wylądowaniu latawiec jest zakurzony – wystarczy otrzepać. Ale jak zaczynałeś sie bawić na suchym a lądujesz po deszczu na mokrym to trzeba go opłukać i wysuszyć.
Nie dajmy się jednak zwariować, to nie jest biała wyjściowa koszula. Na prawdę z 25m, z których zazwyczaj oglądasz latawiec nie dostrzeżesz smug po trawie, ziemii czy sadzach (takich zwykłych smug, nie takich zostawionych przez zdziczałe stado krów, które w popłochu przed Twoim latawcem urwały się z łańcucha). Ludzie, którzy przyjdą popatrzeć na Twoje wyczyny, też nie bardzo zwracają uwagę na to czy latawiec jest czysty czy brudny. Należy więc przygotować się na to, że śnieżna biel zniknie a w jej miejsce przyjdzie szarość (tak nam codzienna).
Czytaj więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here